Silvestrovský rapid na Velkém Sedle

02.01.2012 22:26

V úterý 27.12.2011 se vypravila čtyřčlenná výprava z našeho klubu na oddychový turnaj pod kružberskou přehradu. Hostitelem nám byl pan Leo Muller a jeho penzion Velké Sedlo. Turnaje se zúčastnilo 16 hráčů z Vítkova, Budišova, Orlu Opava, Bruntálu a Města Albrechtic. Hrálo se švýcarem na 9 kol s tempem 10 minut na partii + 5 sekund za každý tah. Takže dle vzorce (10 x 60 + 60 x 5) / 60 = 15 se jednalo o turnaj v rapid šachu. Rozhodčího jsem dělal já (Vít Pavera) a tak jsem byl rád, že díky bonusu za tah se nemusel řešit problém s neusilováním o výhru.

Hned první kolo přineslo mnoho překvapení a jen málo favoritů obhájilo své nasazení, včetně mě, když jsem hned v prvním kole prohrál s panem Jančálkem (pokud by se hrálo bez přídavku tak bych možná vyhrál na čas, ale za hrubku kterou jsem udělal, jsem si prohrát zasloužil). Pak už se, ale elově silnější hráči drali kupředu. Turnaj měl i díky rozhodčímu rychlý spád. Největší naději na vítězství si dlouho držel Slávek Jaššo, který ale v posledních dvou kolech prohrál a skončil třetí. Na druhém místě skončil pevně hrající Jirka Pardy a vítězem se stal Pavel Martínek, kterému tento typ turnajů evidentně sedí.

Za poznámku stojí i výkon Jana Berglovce, který se vracel z vánoční brigády a přijel až na třetí kolo a přesto obsadil 4. místo, když prohrál pouze s vítězem turnaje. Turnaje se zúčastnil ještě Jirka Pardy starší, který předvedl standardní výkon a skončil devátý, ja se sesypal po hloupé prohře se Slávkem Jaššem a skončil hluboko pod své možnosti na šestém místě.

Zpestřením byl i turnaj družstev, která se nalosovala z tří nasazovacích košů. A jelikož pan Plavecký musel odjet dřív, vzniklo pět tříčlenných družstev, kterým se sčítaly body jednotlivých členů. Tuto soutěž vyhrálo družstvo ve složení Jiří Pardy ml., Slávek Jaššo a Jirka Kundrát.

Celý turnaj se nesl v pohodové předsilvestrovské atmosféře, které přispěla milá obsluha, což se nejprve projevilo na panu Miliánovi a později i na dalších hráčích, kteří opouštěli Velké Sedlo s rozzářenými a usměvavými obličeji.